Długo i szczęśliwie

Długo i szczęsliwie - zdjęcie otwierające Długo i szczęsliwie - zdjęcie otwierające
Etap 1

autor: Agnieszka Kozłowska

I żyli długo i… zdrowo na emeryturze. Przygotuj się na długowieczność już dziś

Jest bardzo prawdopodobne, że dzisiejsi 30–50-latkowie będą żyć ok. 20 lat więcej niż ich dziadkowie. Medycyna oraz nauka idą naprzód przesuwając granicę naszego życia. To, jak będziemy się czuć na emeryturze w dużym stopniu zależy od naszych zachowań dzisiaj. Dlatego warto postawić na zdrowy tryb życia, stosować odpowiednią, zbilansowaną dietę, zrezygnować z używek, regularnie się badać profilaktycznie i uprawiać sport.

W raporcie "Długie jutro", który powstał na zlecenie Grupy NN, zapytano o perspektywę długowieczności prawie 12 tys. osób z 11 krajów, Ponad tysiąc z nich pochodziło z Polski. Na pytanie o skojarzenia ze sformułowaniem "Długie życie" prawie 70 proc. wskazało właśnie zdrowie i dobre samopoczucie. Bez tego nie ma szczęśliwej starości.

Etap 1

Nasze zdrowie? Jest dobrze, ale może być lepiej

Nasze zdrowie oceniamy na poziomie średniej ze wszystkich badanych krajów. 62 proc. Polaków uważa je za dobre lub bardzo dobre. Najlepiej oceniają swoje zdrowie Niemcy (77 proc.), najgorzej – Japończycy (41 proc.). 75 proc. naszych rodaków deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia. Tutaj także jesteśmy w czołówce. Najlepiej oceniają swój tryb życia Holendrzy (80 proc.) i Hiszpanie (79 proc.), najgorzej Czesi (tylko 59 proc.).

Co determinuje nasze samopoczucie i zdrowie? Wpływ ma wiele naszych osobistych i zewnętrznych czynników. Po pierwsze nasz charakter. Malkontenci nawet w genialnej sytuacji będą niezadowoleni z tego, co ich spotyka. Po drugie tryb życia. Zabiegani i zmęczeni nie są najczęściej szczęśliwi. Dużo lepiej czują się ci, którzy w życiu potrafią osiągnąć balans między życiem zawodowym i prywatnym. Nie bez znaczenia są także czynniki społeczne i sytuacja gospodarcza, a także finanse. Zabezpieczenie funduszy i świadomość, że nam ich nie braknie, daje duże poczucie bezpieczeństwa. Taką pewność mogą dać nam pieniądze odkładane na przykład na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.

  • Pamiętaj o badaniach profilaktycznych i regularnie się badaj. Wcześnie zdiagnozowane ciężkie choroby często są w 100 proc. uleczalne i to bez bardzo poważnych terapii leczniczych.

  • Jedz zdrowo. Dużo warzyw i owoców, potraw bogatych w białko, białego mięsa i ryb. Zrezygnuj z pustych kalorii. Unikaj słodkich i słonych przekąsek oraz przetworzonej żywności.

  • Uprawiaj sport. Nie musisz od razu zostawać sportowcem wyczynowym. Wystarczą spacery z kijkami czy jazda na rowerze. Ważne, by były regularne i odpowiednio intensywne.

  • Nie pal papierosów i nie pij alkoholu. To cisi zabójcy. W dymie tytoniowym znajduje się ponad 70 substancji powodujących raka, alkohol niszczy układ trawienny, m.in. wątrobę.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Polacy są także aktywni, choć tu mogłoby być lepiej. 35 proc. pytanych przyznaje, że uprawia sport przez 150 minut tygodniowo. A to wpływa nie tylko na sprawność, ale i zdrowie psychiczne. Wydzielające się podczas ćwiczeń fizycznych endorfiny poprawiają nastrój.

Ważne jest ciało i psychika

Polacy są też elastyczni i otwarci na zmiany. Za zagwarantowane dodatkowe 2 lata życia 80 proc. respondentów jest w stanie zrezygnować ze szkodliwego nawyku, np. palenia papierosów czy jedzenia mięsa. Tylko 3 proc. kategorycznie odmawia takich zmian.

Jeśli chcemy żyć długo i szczęśliwie, musimy dbać o nasze zdrowie. Im będziemy starsi, tym coraz częściej będziemy odwiedzać lekarzy, wykonywać badania, brać leki, poddawać się terapiom i rehabilitacjom. Za część z nich będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

NN logo

Przygotuj się na długie i dobre życie

Długowieczność to temat, który rodzi wiele pytań. Jedno jest pewne-niezależnie od tego, jak długo żyjemy, to my decydujemy, jak te lata spędzimy.

Przygotuj się na długie jutro

Zdrowie na kredyt

Jak zabezpieczyć swoją długowieczność? Poduszka finansowa na przyszłe lata da pewność ekonomiczną i poprawi samopoczucie w podeszłym wieku. Jednym z bezpieczniejszych rozwiązań jest samodzielne oszczędzanie na emeryturę i odkładanie pieniędzy na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego – np. w Nationale-Nederlanden DFE.  Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej przygotujemy się na długie jutro. Długowieczność rodzi wiele pytań i wątpliwości. Jedno jest pewne – to my decydujemy, jak te lata spędzimy. Nasza gotowość na długie życie zależy od nas samych.

Etap 2

autor: Agnieszka Kozłowska

I żyli długo i… bezpiecznie. Przyszłość bez obaw

Bezpieczeństwo finansowe to fundament stabilnego i spokojnego życia. Dzięki oszczędnościom poradzimy sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Zagwarantujemy także komfort materialny nie tylko nam, ale i naszym rodzinom. Dbanie o finanse jest konieczne, by zachować równowagę emocjonalną i mieć szansę na realizowanie swoich życiowych celów.

Stres i niepewność skutecznie obniżają komfort życia. Mają także wpływ na nasze zdrowie fizyczne, powodując np. choroby psychosomatyczne. Z kryzysami psychicznymi lepiej radzą sobie osoby z silnym poczuciem bezpieczeństwa. Tacy ludzie są spokojniejsi, zrelaksowani, a przede wszystkim pewni siebie i swoich decyzji.

Etap 2

Bezpiecznie z grubym portfelem

Poczucie bezpieczeństwa budujemy przez całe życie. Najpierw gwarantują je nam rodzice, a potem to my jesteśmy za nie odpowiedzialni. Co składa się na poczucie bezpieczeństwa? Grono przyjaciół, pewność siebie i wiele czynników zewnętrznych. Jednym z nich – i to bardzo znaczącym – są finanse. To doskonale widać także w raporcie "Długie Jutro", przygotowanym na zlecenie Grupy NN. Aż 48 proc. wszystkich respondentów z 11 krajów wskazało pieniądze i bezpieczeństwo finansowe jako najważniejsze skojarzenie z długowiecznością. Z raportu wynika także, że prawie połowa Polaków ma problem z tym, by wiązać koniec z końcem, a 48 proc. nie jest zadowolona ze swojej sytuacji finansowej. W porównaniu do usatysfakcjonowanych Holendrów (76 proc.) i Belgów (67 proc.) nie wygląda to optymistycznie.

  • Pracujemy dużo i długo. Mamy bogate doświadczenie zawodowe, które doceniają także pracodawcy europejscy.

  • Zarobki wielu z nas pozwalają żyć od pierwszego do pierwszego. Niezadowolonych z wysokości pensji jest prawie 60 proc. ludzi młodych, 47 proc. ludzi od 35. do 65. roku życia.

  • Niskie wynagrodzenia powodują frustrację i niechęć do pracy. Wysiłek wkładany w wykonywanie zadań nie zawsze ma przełożenie na zasobność naszego portfela.

  • Większe oszczędności posiadają mężczyźni. Kobiety zarabiają mniej i mają przerwy w pracy spowodowane m.in. urodzeniem i wychowaniem dzieci.

"Poduszka pełna pieniędzy"

Zapas finansowy na co najmniej 3 miesiące do przodu ma tylko 48 proc., a żadnej poduszki finansowej nie ma aż 22 proc. Polaków. A co z emeryturą? Ponad 70 proc. rodaków wierzy, że przyszłe emerytury zagwarantują im instytucje publiczne i ich obowiązkowe wypłaty. To zaufanie jest wprost proporcjonalne do wieku. Na wsparcie państwa liczą seniorzy i ludzie w średnim wieku, choć są także przekonani, że będą pracować dłużej niż ustalony wiek emerytalny. Być może dlatego, że po prostu nie będzie ich na to stać.

Raport "Długie jutro": Jak oszczędzają na świecie?

Młodzi czują, że muszą sami zadbać o swoją przyszłość. Analizy wskazują, że wypłacane emerytury będą niewystarczające nawet na bardzo skromne życie. Społeczeństwo się starzeje, a obciążenia podatkowe rosną.

Zrób to sam

Już prawie 60 proc. Polaków ma świadomość, że musi samodzielnie odkładać pieniądze na starość. Niestety, niewielu z nich tak robi. Według raportu za 2022 rok Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na koniec roku Indywidualne Konta Emerytalne i Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego miało w Polsce zaledwie niecałe 1,3 mln osób (796,5 tys. IKE i 457 tys. IKZE).

Jakie więc jest rozwiązanie? Należy samodzielnie – wzorem mieszkańców krajów Europy Zachodniej – zacząć oszczędzać, by zgromadzić fundusze na życie po odejściu z pracy. Możliwości jest wiele, na przykład Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalne w Nationale-Nederlanden DFE. 

Etap 3

autor: Agnieszka Kozłowska

I żyli długo i… z sensem. Optymistycznie i razem na emeryturze

Dzięki medycynie i nauce żyjemy coraz dłużej. Ale przecież nie chodzi jedynie o liczbę lat. Długowieczność ma wymiar biologiczny, ale także społeczny i osobisty. To decyzje, które podejmujemy na co dzień: Nasze aktywności, relacje, praca, dalsze kształcenie i spokój – to wpływa nie tylko na długość, ale i jakość naszego życia.

Etap 3

Czasy, gdy panie na emeryturze zaczynały "pracować" jako opiekunki swoich wnuków, mijają bezpowrotnie. Seniorzy mają do dyspozycji kluby, kółka zainteresowań, uniwersytety i wiele innych aktywności przeznaczonych specjalnie dla nich. Razem chodzą na basen, do kina czy jeżdżą na wycieczki. A badania pokazują, że życie w społeczności i pielęgnowanie więzi ma wpływ na długowieczność. Podobnie jak plany, które chcemy zrealizować, bo wreszcie mamy na to czas. To właśnie nowy cel w życiu jest trzecim w kolejności skojarzeniem związanym z długowiecznością, jaki pojawił się w raporcie Nationale-Nederlanden "Długie jutro".

  • Zacznij oszczędzać. Do emerytury zgromadzisz kapitał, który pozwoli Ci zadbać o siebie, realizować pasje i cieszyć się komfortowym życiem

  • Bądź optymistą i znajdź swój cel w życiu. Dzięki temu możesz żyć dłużej, i to nawet o 10 lat!

  • Ucz się przez całe życie. Każde nowe wyzwanie to szansa na rozwinięcie skrzydeł i poszerzenie horyzontów. Może odnajdziesz swój cel, który bez przeszkód zrealizujesz na emeryturze?

  • Dbaj o siebie i relacje. Rodzina, przyjaciele i zdrowie to twój kapitał na emeryturę. Równie ważny, jak finanse.

100 lat to… za mało

Te ogromne możliwości zaczynają budzić zazdrość tych, którzy ciągle chodzą do pracy. Pewnie dlatego coraz więcej z nas marzy o długowieczności. Polki i Polacy chcą dożyć co najmniej 88 lat życia, a ci na emeryturze nawet powyżej 90! Wygląda na to, że z dużym optymizmem podchodzimy do jesieni życia. 61 proc. Polaków akceptuje starość ze świadomością jej negatywnych i pozytywnych aspektów.

Optymizm jest kolejnym czynnikiem pozytywnie wpływającym na długowieczność. Entuzjazm i zgoda na życie, a także nowy wyznaczony cel mogą je wydłużyć nawet o 10 lat! Według badań przy realizacji swoich zamierzeń obniża się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a komórki odpornościowe są lepiej przygotowane na walkę ze stanami zapalnymi i wirusami. To sprawia, że ryzyko śmierci zmniejsza się aż o 17 proc.

Żyj pełniej. Rady emeryta-optymisty

  • Zmiany to nieodłączna część życia. Nie bój się, dzięki nim może wejdziesz na prawdziwą ścieżkę swojej przyszłości.

  • Delektuj się chwilą. Kiedy ostatni raz patrzyłeś na zachodzące słońce? Jak smakuje Twoja poranna kawa? Poświęć czas na ulubioną lekturę lub idź do kina.

  • Spotykaj się z rodziną i przyjaciółmi. Dziel się dobrymi emocjami z innymi, wysłuchaj ich, okaż im sympatię.

  • Drobne niedogodności to wyzwania. Jeśli je pokonasz, pochwal się za to i doceń swoją moc.

Razem lepiej i… dłużej

Równie kluczowe w długowieczności są relacje. Te z rodziną (91 proc. seniorów uznaje je za najistotniejsze) i przyjaciółmi, sąsiadami czy nawet lokalną społecznością. Poczucie wspólnoty buduje pewność siebie i świadomość, że w trudnych sytuacjach będziemy mieć na kogo liczyć. To szczególnie istotne dla osób starszych, borykających się z problemami ze zdrowiem czy niepełnosprawnością.

Dużo łatwiej zrealizować założone cele i utrzymywać relacje z osobami i grupami społecznymi, gdy ma się środki na realizację marzeń. Komfort finansowy pozwala na nietypowe wydatki czy inwestowanie w ułatwienia, które umożliwią nam dłuższe pełne korzystanie z życia. Dlatego warto już teraz oszczędzać na "Długie jutro", wyrabiając w sobie nawyk systematycznego oszczędzania. To zaprocentuje w przyszłości zastrzykiem finansowym, który pozwoli seniorom na komfortowe życie i rozwinięcie skrzydeł pasji i wyobraźni. Jak ro zrobić? Zakładając konto IKZE, na przykład w Nationale-Nederlanden DFE.