


I żyli długo i… zdrowo na emeryturze. Przygotuj się na długowieczność już dziś
Jest bardzo prawdopodobne, że dzisiejsi 30–50-latkowie będą żyć ok. 20 lat więcej niż ich dziadkowie. Medycyna oraz nauka idą naprzód przesuwając granicę naszego życia. To, jak będziemy się czuć na emeryturze w dużym stopniu zależy od naszych zachowań dzisiaj. Dlatego warto postawić na zdrowy tryb życia, stosować odpowiednią, zbilansowaną dietę, zrezygnować z używek, regularnie się badać profilaktycznie i uprawiać sport.
W raporcie "Długie jutro", który powstał na zlecenie Grupy NN, zapytano o perspektywę długowieczności prawie 12 tys. osób z 11 krajów, Ponad tysiąc z nich pochodziło z Polski. Na pytanie o skojarzenia ze sformułowaniem "Długie życie" prawie 70 proc. wskazało właśnie zdrowie i dobre samopoczucie. Bez tego nie ma szczęśliwej starości.

Nasze zdrowie? Jest dobrze, ale może być lepiej
Nasze zdrowie oceniamy na poziomie średniej ze wszystkich badanych krajów. 62 proc. Polaków uważa je za dobre lub bardzo dobre. Najlepiej oceniają swoje zdrowie Niemcy (77 proc.), najgorzej – Japończycy (41 proc.). 75 proc. naszych rodaków deklaruje, że prowadzi zdrowy tryb życia. Tutaj także jesteśmy w czołówce. Najlepiej oceniają swój tryb życia Holendrzy (80 proc.) i Hiszpanie (79 proc.), najgorzej Czesi (tylko 59 proc.).
Co determinuje nasze samopoczucie i zdrowie? Wpływ ma wiele naszych osobistych i zewnętrznych czynników. Po pierwsze nasz charakter. Malkontenci nawet w genialnej sytuacji będą niezadowoleni z tego, co ich spotyka. Po drugie tryb życia. Zabiegani i zmęczeni nie są najczęściej szczęśliwi. Dużo lepiej czują się ci, którzy w życiu potrafią osiągnąć balans między życiem zawodowym i prywatnym. Nie bez znaczenia są także czynniki społeczne i sytuacja gospodarcza, a także finanse. Zabezpieczenie funduszy i świadomość, że nam ich nie braknie, daje duże poczucie bezpieczeństwa. Taką pewność mogą dać nam pieniądze odkładane na przykład na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.
-
Pamiętaj o badaniach profilaktycznych i regularnie się badaj. Wcześnie zdiagnozowane ciężkie choroby często są w 100 proc. uleczalne i to bez bardzo poważnych terapii leczniczych.
-
Jedz zdrowo. Dużo warzyw i owoców, potraw bogatych w białko, białego mięsa i ryb. Zrezygnuj z pustych kalorii. Unikaj słodkich i słonych przekąsek oraz przetworzonej żywności.
-
Uprawiaj sport. Nie musisz od razu zostawać sportowcem wyczynowym. Wystarczą spacery z kijkami czy jazda na rowerze. Ważne, by były regularne i odpowiednio intensywne.
-
Nie pal papierosów i nie pij alkoholu. To cisi zabójcy. W dymie tytoniowym znajduje się ponad 70 substancji powodujących raka, alkohol niszczy układ trawienny, m.in. wątrobę.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Polacy są także aktywni, choć tu mogłoby być lepiej. 35 proc. pytanych przyznaje, że uprawia sport przez 150 minut tygodniowo. A to wpływa nie tylko na sprawność, ale i zdrowie psychiczne. Wydzielające się podczas ćwiczeń fizycznych endorfiny poprawiają nastrój.
Ważne jest ciało i psychika
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna pozwala zachować sylwetkę i zmniejszyć szanse zachorowania m.in. na cukrzycę. Dodatkowo pozytywnie wpływa na naszą psychikę

Zadbaj o głowę.
Zadbaj o głowę. Depresja i długotrwałe obniżenie nastroju wymagają leczenia. Wyzdrowieć pomogą ci specjaliści: psychologowie i psychiatrzy.

Polacy są też elastyczni i otwarci na zmiany. Za zagwarantowane dodatkowe 2 lata życia 80 proc. respondentów jest w stanie zrezygnować ze szkodliwego nawyku, np. palenia papierosów czy jedzenia mięsa. Tylko 3 proc. kategorycznie odmawia takich zmian.
Jeśli chcemy żyć długo i szczęśliwie, musimy dbać o nasze zdrowie. Im będziemy starsi, tym coraz częściej będziemy odwiedzać lekarzy, wykonywać badania, brać leki, poddawać się terapiom i rehabilitacjom. Za część z nich będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Przygotuj się na długie i dobre życie
Długowieczność to temat, który rodzi wiele pytań. Jedno jest pewne-niezależnie od tego, jak długo żyjemy, to my decydujemy, jak te lata spędzimy.

Zdrowie na kredyt
Jak zabezpieczyć swoją długowieczność? Poduszka finansowa na przyszłe lata da pewność ekonomiczną i poprawi samopoczucie w podeszłym wieku. Jednym z bezpieczniejszych rozwiązań jest samodzielne oszczędzanie na emeryturę i odkładanie pieniędzy na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego – np. w Nationale-Nederlanden DFE. Im wcześniej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej przygotujemy się na długie jutro. Długowieczność rodzi wiele pytań i wątpliwości. Jedno jest pewne – to my decydujemy, jak te lata spędzimy. Nasza gotowość na długie życie zależy od nas samych.
